| Type | Angle |
| Type of Gears | Worm |
| Ratio | 5:1 |
| Output Type | Hollow Bore & Flange RH |
| Output Diameter | 1.25" |
| Input Type | Input Shaft & Flange |
| Input Flange Size | NEMA 145TC |
| Output Torque | 457 in-lbs @ 1750 rpm |
| Max. Input Hp | 2.76 hp @ 1750 rpm |
| Mounting Type | Shaft mounted |
| Notes | Right Hand |
There are no reviews for this item.Be the first one to write a review.
*Qualifying orders must weigh less than 50 lbs. Excludes t-shirt bags. Excludes phone orders.