| Type | Angle |
| Type of Gears | Worm |
| Ratio | 15:1 |
| Output Type | Output Shaft (Single) |
| Output Diameter | 1 1/2" |
| Input Type | Input Shaft & Flange |
| Input Diameter | 1" |
| Input Flange Size | NEMA 145T |
| Output Torque | 3910 in-lbs @ 1750 rpm |
| Max. Input Hp | 8.2 hp @ 1750 rpm |
| Mounting Type | Foot mounted |
There are no reviews for this item.Be the first one to write a review.
*Qualifying orders must weigh less than 50 lbs. Excludes t-shirt bags. Excludes phone orders.