| Type | Angle |
| Type of Gears | Worm |
| Ratio | 7.5:1 |
| Output Type | Hollow Bore |
| Output Diameter | 18 mm |
| Input Type | Hollow Bore & Flange |
| Input Diameter | 14 mm |
| Input Flange Size | IEC 63 B14 |
| Output Torque | 354 in-lbs @ 1750 rpm |
| Max. Input Hp | 1.51 hp @ 1750 rpm |
| Mounting Type | Face mounted |
| Notes | Polished Worm |
| Weight | 9.01 |
There are no reviews for this item.Be the first one to write a review.
*Qualifying orders must weigh less than 50 lbs. Excludes t-shirt bags. Excludes phone orders.